معرفی مهم‌ترین و کاربردی‌ترین کد‌های وردپرس برای طراحان سایت

امیر چیتایی

به طور کلی سیستم وردپرس امکانات بسیار زیادی دارد و به شما کمک میکند با پلاگین‌های موجود در آن به راحتی امکاناتی را برای سایت خود به وجود بیاورید و با ایجاد این تغییرات ضمن متمایز کردن خود، به کاربرانتان خدمات‌رسانی بهتری داشته باشید ولی برخی از این تغییرات مهم باید به صورت دستی انجام شود. ما مهمترین و کاربردی‌ترین کدهایی که به یک طراح سایت کمک می‌کند که یک وب سایت قابل قبول و بهینه را طراحی کند،را برای شما گرد‌آوری کرده‌ایم. طراحان با تجربه می‌دانند که استفاده از کد‌های وردپرس چگونه می‌تواند ضمن بالا بردن سئو سایت به آن‌ها کمک کند که طرح ذهنی خود را  به آسانی تبدیل به یک وب‌سایت کنند. هیچ فرقی نمی‌کند که چقدر از این کد‌ها اطلاع دارید، در مطلب زیر ما به شما کد‌ها و نوع اعمال آن‌ها را در سیستم وردپرس خواهیم گفت.این آموزش به شما کمک می‌کند که یک بلاگ و یا حتی یک سایت بزرگ را تغییر دهید.

چگونه نحوه نمایش مطلب‌ را در پوسته وردپرسی بهینه کنیم؟

شما می‌توانید با استفاده از کد زیر به راحتی نحوه نمایش پست‌های خود را بهینه کنید. برای اجرای آن به قسمت loop در وردپرس خود بروید و حلقه موجود را به شکل کد زیر اصلاح کنید.با انجام این کار یک پست شما به صورت کامل برای مخاطبتان و سه پست دیگر به صورت خلاصه نمایش داده می‌شود.با این روش، پست‌ها جلوه بهتری در سایت شما پیدا می‌کنند و از شلوغ شدن سایت و گمراه شدن کاربر جلوگیری می‌شود.

<?php if (have_posts()) : ?>
 <?php $count = 0; ?>
 <?php while (have_posts()) : the_post(); ?>
 <?php $count++; ?>
 <?php if ($count < 2) : ?>
 <?php the_content() ?>
 <?php else : ?>
 <?php the_excerpt(); ?>
 <?php endif; ?>
 <?php endwhile; ?>
 <?php endif; ?>

 

چگونه هدر هر صفحه را به صورت مجزا قرار دهیم؟

به طور کلی هدر در هر قسمت از سایت به صورت یکنواخت برای کاربران نمایش داده می‌شود. ولی شاید شما بخواهید برای صفحات مختلف سایت خود هدری متفاوت در نظر بگیرید.در پوسته‌های وردپرسی این امکان وجود دارد که با کد زیر می‌توانید این کار را به سادگی انجام دهید و در صفحۀ موردنظرتان هدر مشخصی را برای نمایش به کاربران انتخاب کنید.

<?php
 if (is_page('contact')){
 <?php include(TEMPLATEPATH.'/headercontact.php'); ?>
 }
 elseif (is_page('gallery')){
 <?php include(TEMPLATEPATH.'/headergallery.php'); ?>
 }
 else {
 <?php include(TEMPLATEPATH.'/headerdefault.php'); ?>
 }
 ?>

البته ما به طور مثال قسمت contact و gallery و شما می‌تونید به صورت دلخواه هر بخشی را که مایل بودید را تغییر دهید.

چگونه صفحه‌ای مجزا برای تگ در سایت خود ایجاد کنیم؟

با کمک کد زیر می‌توانید یک صفحۀ مجزا برای برچسب‌های خود ایجاد کنید. همانطور که می‌دانید برچسب تگ‌ها در جای مشخصی از ساید بار قرار گرفته‌است و تگ‌های خاصی را نمایش می‌دهد و بسیاری از این تگ‌ها نشان داده نمی‌شود. برای اینکار می‌توانید صفحه‌ای مجزا درست کنید، در قدم اول فایلی در قالب وردپرس خود ایجاد کنید و بعد کد زیر را در آن جایگذاری نمایید.

.
<h2>All tags</h2>
<?php wp_tag_cloud('number=0'); ?>

 

چگونه کامنت مدیر سایت را از سایر کامنت‌ها متمایز کنیم؟

مسئله‌‌ای که می‌تواند به شما کمک کند تا جایگاه خوبی بین کاربرانتان داشته باشید، توجه به این نکته است که با آنان در تعامل باشید و به آن‌ها اطمینان خاطر بدهید که پاسخگوی سوالاتشان هستید.حالا برای این‌که کامنت شما از سایر کامنت‌ها متمایز شود، می‌توانید از کد زیر استفاده کنید.البته این کد برای کسانی که وردپرس ۲/۷ با پوستۀ شان سازگار است عمل می‌کند. فقط کافی‌است استایل مورد نظر خود را در فریم زیر اجرا کنید و متمایز به نظر برسید.

li.bypostauthor {
 /* CSS styles for author comments */
 }
 li.byuser {
 /* CSS styles for registered users comments */
 }

چگونه آخرین پست توییتر خود را در سایت به نمایش بگذاریم؟

امروزه استفاده از شبکه‌های مجازی نقطۀ عطفی برای جذب هر چه بیشتر کاربران است. در این محیط می‌توانید در مورد اخبار و مطالب سایت و یا وبلاگ خود اطلاع‌رسانی کنید و همجنین یک کمپین برای طرفداران سایت خود درست کنید. استفاده از این شبکه‌ها باعث می‌شود که شما با سرعت بیشتر و کیفیت بهتری با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید. در این قسمت ما به شما نشان می‌دهیم چگونه آخرین پست توییتر خود را در به نمایش بگذارید. با انجام اینکار می‌‌توانید در ذهن کاربرانتان ایجاد ارتباط از طریق این شبکه را هم القا کنید.

<?php
 // Your twitter username.
 $username = "TwitterUsername";
 // Prefix - some text you want displayed before your latest tweet.
 // (HTML is OK, but be sure to escape quotes with backslashes: for example href="link.html")
 $prefix = "<h2>My last Tweet</h2>";
 // Suffix - some text you want display after your latest tweet. (Same rules as the prefix.)
 $suffix = "";
 $feed = "http://search.twitter.com/search.atom?q=from:" . $username . "&rpp=1";
 function parse_feed($feed) {
 $stepOne = explode("<content type="html">", $feed);
 $stepTwo = explode("</content>", $stepOne[1]);
 $tweet = $stepTwo[0];
 $tweet = str_replace("&lt;", "<", $tweet);
 $tweet = str_replace("&gt;", ">", $tweet);
 return $tweet;
 }
 $twitterFeed = file_get_contents($feed);
 echo stripslashes($prefix) . parse_feed($twitterFeed) . stripslashes($suffix);
 ?>

چگونه قسمت محبوب‌ترین پست‌ها را در سایت خود راه‌اندازی کنیم؟

تعبیر اولیه از سئوی مناسب، یعنی هر اقدامی که منجر به افزایش بازدید و استقبال از سایت شما بشود. تمامی این کدهای وردپرسی می‌تواند به شما کمک کند که در نگاه کاربرانتان منعطف و پیشرو به نظر برسید.در واقع شما می‌توانید به نسبت کارایی و ظاهر سایت خود با استفاده از این کدها رضایت کاربرانتان را به ارمغان بیاورید.

یکی از مسائل مورد توجه تمام کاربران دیدن پست‌های محبوب شماست. شما می‌توانید با اعمال کد زیر در بازۀ زمانی مشخص پست‌های محبوب را برای مخاطبان سایت خود به نمایش در‌آورید. محبوب‌ترین پست در این‌جا به پستی گفته‌میشود که بیشترین نظرات سایر کاربران را به خود اختصاص داده است. کد زیر به صورت پیش فرض بازه زمانی یک هفته را درنظر گرفته که شما می‌توانید بسته به سلیقه و کاربری خود مدت زمان آن را تغییر بدهید.

<?php
 $days = 7; //To fetch posts published during the last 7 days
 $today = date("Y-m-d H:i:s"); //Today's date
 $daysago = date("Y-m-d H:i:s",strtotime(date('Y-m-j H:i:s')) - (7 * 24 * 60 * 60)); //Today - $days
 $result = $wpdb->get_results("SELECT comment_count,ID,post_title, post_date FROM
 $wpdb->posts WHERE post_date BETWEEN $daysago AND $today ORDER BY comment_count DESC LIMIT 0 , 10");
 foreach ($result as $topten) {
 $postid = $topten->ID;
 $title = $topten->post_title;
 $commentcount = $topten->comment_count;
 if ($commentcount != 0) {
 ?>
 <li><a href="<?php echo get_permalink($postid); ?>"><?php echo $title ?></a></li>
 <?php }
 }
 ?>

چگونه با یک کلیک از انتهای مطلب وبلاگ به ابتدای آن برویم؟

قاعدتا زمانی که ما مطلبی را در وبلاگ می‌خوانیم می‌خواهیم به ابتدای آن برویم و به بقیۀ اجزای سایت دست پیدا کنیم.حالا تصور کنید مطلب طولانی و سنگینی را خواندهاید و در پایان مجبورید اسکرول موس را رو به بالا حرکت دهید تا به ابتدای آن برسید، که این موضوع بسیار آزار دهنده است. البته بیشتر قالب‌های وردپرس این امکان را در خودشان دارند ولی در صورت نبودن این امکان شما باید به قسمت header.php قالب وردپرسی بروید و کد زیر را قرار دهید. ( درون این کد لینک مورد نظر را قرار دهید. )

<a href="#header">Scroll to top</a>.

 

چگونه قسمت بایگانی سایت خود را نشان دهیم؟

قسمت بایگانی مطالب از اهمیت زیادی برخوردار است، به ویژه اگر سایت شما خدماتی را به مخاطبان ارائه می‌کند. کاربران شما می‌توانند به آسانی در بایگانی سایت شما مطالب مورد نظر را جستجو کنند.نشان دادن بایگانی از جهت دیگری نیز برای شما مفید است، زیرا شما در نظر کاربرانتان با توجه به سابقۀ فعالیتتان قابل اعتمادتر به نظر می‌ رسید. برای انجام این کار از این کد وردپرس استفاده کنید.

<h2>Archives</h2>
 <ul>
 <?php wp_get_archives('type=monthly'); ?>
 </ul>

 

چطور سایدبار را در صفحه اصلی سایت حذف کنیم؟

ساید بار یا ستون کناری نقش مهم و اساسی در وبلاگ شما ایفا می‌کند، حال ممکن است با توجه به ظاهر و کاربری سایت وردپرس مورد نظرتان بخواهید این قسمت را در صفحۀ اصلی حذف کنید. برای این کار ابتدا در index.php و یا در برخی دیگر از قالب‌ها  home.php که بیانگر صفحۀ اصلی شماست، بروید و در آنجا کد مربوط به لود شدن ستون یا همون سایدبار را که به صورت <?php get_sidebar(); ?> نمایش داده شده را بیابید سپس کد زیر را جایگزین کد ساید بار کنید تا در قالب وردپرس شما این تغییرات اعمال شود.

<?php if (!is_front_page()) {
 get_sidebar();
 } ?>

 

 

برچسب ها : , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش طراحی سایت

آموزش کامل طراحی سایت

اگر تا به حال به دنبال طراحی سایت رفتید و موفق نشدید بهتر است این مجموعه را یک نگاه کنید . مجموعه ای کامل با هدف شروع از ساده ترین نکات برای افراد مبتدی تا ساختن یک قالب حرفه ای در وردپرس !


براتون منتشر کنم


آیا سوالی دارید؟

۰۲۱-۶۶۹۴۰۴۲۲

پشتیبانی در تلگرام