افزونه گوتنبرگ gutenberg برای وردپرس

فرهاد کره بندی

“گوتنبرگ فراتر از یک ادیتور”. ادعای وسوسه انگیز و بسیار عجیب که تیم گوتنبرگ در مخزن وردپرس آنرا منتشر کرده است اما این جمله تا چه حد به واقعیت نزدیک است ؟ از زمان نسخه ۲ وردپرس افراد زیادی مخصوصا کاربران ایرانی مشکلات زیادی با ادیتور ها داشتند. قالب هایی که این امکانات را به مردم ما میداد بسیار سنگین بودند و اصلا به کار وبمستر های ایرانی نمی آمد. اما با بالارفتن سرعت اینترنت ایران نسبت به قبل قالب های خارجی فارسی شدند که اکثرا هم دزدی(بدون اجازه طراح اصلی آنرا دریافت و فارسی می‌کردند و میفروختند!) یا به اصطلاح ریپ شده بودند.

gutenberg یک ادعای نیاز به کار در ورپرس

اولین چیزی که نویسنده این نرم افزار متن‌باز به آن فکر کرده قابلیت بلاک بلاک کردن نوشته هاست . یکی کاربر می تواند متن خود را تکه تکه کند و هر بخش را به استایل متفاوتی در بیاورد . مدیر وردپرس گفته : این ادیتور می تواند یک تجربه جدید از ساختن صفحه یا پست در وردپرس باشد. البته این نسخه ابتدایی این افزونه وردپرس است و نباید انتظار زیادی از آن داشت و باید منتظر نسخه های جدید ماند اما به هر حال آنها زحمت زیادی کشیدند که شایسته تقدیر است.

The editor will create a new page- and post-building experience that makes writing rich posts effortless, and has “blocks” to make it easy what today might take shortcodes, custom HTML, or “mystery meat” embed discovery. — Matt Mullenweg

ادعای واقعی آنها این بوده که گوتنبرگ با افزودن بلاک ها نه تنها پچیدگی را زیاد نمی‌کند بلکه کار کردن در ویرایشگر وردپرس را راحت تر می کند.

دانلود گوتنبرگ از مخزن وردپرس  نسخه ۳٫۴٫۰

شروع کار با گوتنبرگ با ترجمه فارسی

اولین تغییری که شما می بینید یک ستون در سمت راست شما و حذف شدن ویرایشگر دیداری در هنگام ارسال پست است. امکاناتی که هر بلاک را کنترل می کند. تنظیمات مشخصی مثل سایز ها که شما می توانید با کلاس های css سایز S , M , L , XL را مشخص کنید.

 

 

هر نوشته ای که شما داشته باشید زمانی که ماوس را روی آن ببرید قابل تغییر است و زمانی که روی افزودن بلاک کلیک کنید یک بخش کوچک در بلاک محتوای شما می سازد.

 

یک بخش جدید بسازیم

در بالای ویرایشگر یک دکمه + است که کار اصلی گوتنبرگ از آنجا آغاز می شود . بخش هایی که وردپرس داشت به همراه یک سری از قابلیت های جدید که شما میتوانید آنها را قرار دهید و با کلاس های سی سی اس آنها را منطبق کنید

بلاک های مشترک : دسته‌بندی منظم و کاربردی

 پاراگراف ، گالری ، لیست و … بخش هایی بودند که قبلا دیده ایم . قراردادن صدا و تصویر و فایل نیز بسیار ساده شده و کافیست روی آن کلیک کنید تا به راحتی بتوانید فایل های مورد نظر خود را قرار دهید و آنها را تکه تکه کنید و به صورت بسیار منظم تری قرار دهید. کار کردن با این افزونه اینقدر راحت است که فقط کافیست آنها را اضافه و حرکت دهید .

 

فرمت کردن : بخش های جدید و قدیم

کد، کلاسیک ، شعر ، کد html و جدول در این بخش قرار دارد

آنچه احتمالا شما دنبالش باشید بخش کلاسیک در فرمت کردن است . همان پنجره ساده قدیمی را برای شما می آورد تا به راحتی بتوانید به همان سبک قبلی بعضی کنترل های نوشتاری را دوباره به دست آورید.

در این بین گوتنبرگ دو حرکت جذاب ب