۲۵ ارور متدوال در سیستم وردپرس و نحوه اصلاح آن‌ها

امیر چیتایی

در حالی که کارکردن با سیستم وردپرس واقعا آسان است، برخی از خطاهای به طور معمول وجود دارد که می تواند برای شما آزار دهنده باشد. ولی نکتۀ مثبتی که وجود دارد این است که بسیاری از این ارور‌ها توسط سایر کاربران به سیستم وردپرس گزارش  و حل می‌شود. در این مقاله قصد داریم ۲۵ ارور متداول و نحوۀ اصلاح آن‌ها را به شما یاد دهیم. این مقاله برای کسانی که سایت وردپرسی دارند بسیار مهم است و شناسایی و حل آن‌ها در سریع‌ترین زمان می‌تواند به شما کمک کند که بیش از پیش عملکرد سایت خود را در موتورهای جستوگر حفظ کنید.

 

نکتۀ مهم قبل از هر گونه تلاش برای شناسایی و اصلاح ارورها در سیستم وردپرس، اطمینان حاصل کنید که یک بک‌آپ کامل از سیستم وردپرس خود دارید. شما می‌توانید برای این کار از BackupBuddy استفاده کنید.

در صورتی که به اروری برخوردید که در این لیست به آن اشاره نشده بود یا نتوانستید با توجه به این مقاله مشکل خود را حل کنید با شرکت میزبانی وردپرس تماس بگیرید و مشکل را از طریق آن‌ها حل کنید. از آن‌جایی که مقاله در این زمینه طولانی و جز به جز است، برای راحتی شما، از در قسمت زیر از یک جدول محتوا استفاده کردیم. کافیست روی بخش مورد نظر خود کلیک کنید تا به توضیحات در این بخش بروید.

جدول محتوا

۱-چگونه خطای سرور داخلی را رفع کنیم؟

۲-چطور اشتباهات نگارشی را در سیستم وردپرس رفع کنیم؟

۳-چگونه خطاهای پایگاه داده را در وردپرس درست کنیم؟

۴-چگونه مشکل صفحۀ سفید مرگ (white screen of death) را در وردپرس حل کنیم؟

۵-چطور خطای ۴۰۴ را در سیستم وردپرس رفع کنیم؟

۶- چطور خطای نوار کناری زیر محتوا را رفع کنیم؟

۷-چطور مشکل نوشته‌های سفید و دکمه های گم شده در ویرایشگر ویژوال وردپرس را حل کنیم؟

۸-چگونه با افزایش حجم حافظه در php، مشکل حافظۀ خسته شده (memory exhausted error) را از بین ببریم؟

۹- چطور زمانی که از منطقه مدیریت وردپرس قفل شده ایم، مشکل را حل کنیم؟

۱۰-چطور مشکل رفرش یا هدایت را در بخش لوگین وردپرس حل کنیم؟

۱۱- چگونه مشکل آپلود تصویر در سیستم وردپرس را حل کنیم؟

۱۲-چطور مشکلات رایج در مورد تصاویر را درسیستم وردپرس رفع کنیم؟

۱۳-چگونه در سیستم وردپرس مشکل “مطمئنید که می‌خواهید این کار را انجام دهید” را حل کنیم؟

۱۴-چطور مشکلات مربوط به تعمیرات برنامه ریزی شده را که به طور خلاصه در دسترس نیستند را رفع کنیم؟

۱۵-چگونه مشکل مربوط به عدم ارسال ایمیل را در سیستم وردپرس حل کنیم؟

۱۶-چگونه خطاهای مربوط به RSS feed را رفع کنیم؟

۱۷-چطور خطای ممنوع ۴۰۳ را در وردپرس حل کنیم؟

۱۸-چطور بسیاری از خطاهای تغییر مسیر را در سیستم وردپرس حل کنیم؟

۱۹-چطور مشکلات مربوط به آپلود را در وردپرس درست کنیم؟

۲۰-چطور ارور ” این پست حاوی برنامۀ مضر است” را در وردپرس حل کنیم؟

۲۱-چطور ارور گم شدن پست‌های برنامه‌ریزی شده را رفع کنیم؟

۲۲-چطور ارور” زمان اجرا بیش از حد است” را در وردپرس حل کنیم؟

۲۳-چطور مشکل عکس‌های بندانگشتی فیس بوک را در وردپرس حل کنیم؟

۲۴-چگونه مشکلات مربوط به “جلوگیری از خروج هنگام ایجاد مشکل” را رفع کنیم؟

۲۵-چطور خطاهای وردپرس را به تنهایی عیب‌یابی کنیم؟

تمام مشکلات را در جدل محتوای بالا آوردیم، حلا بیایید قدم به قدم در مورد رفع مشکل هر کدام از این گزینه‌ها در سیستم وردپرس صحبت کنیم.

۱-چگونه خطای سرور داخلی را رفع کنیم؟

شاید بیشترین خطایی که تازهکاران در سیستم وردپرس با آن مواجه می‌شوند،”خطای سرور داخلی” یا “۵۰۰ خطای سرور داخلی” است. این خطا معمولا زمانی رخ می دهد که چیزی اشتباه باشد، اما سرور قادر به شناسایی مشکل نیست. شما باید بدانید که پیام های خطا نشان داده نمی‌شود، پس شما باید با جستجو، مشکل را بیابید. ما در مقاله‌ای جدا این مسئله را بررسی کردیم و لیستی از راه‌حل‌هایی که به کمک آن‌ها می‌توانید این مشکلات را شناسایی و حل کنید به شما معرفی می‌کنیم.

 ۲-چطور اشتباهات نگارشی را در سیستم وردپرس رفع کنیم؟

این مشکل زمانی اتفاق می‌افد که شما سعی می‌کنید از یک کد کوچک را در سیستم وردپرس خود اضافه کنید.ممکن است به طور تصادفی قسمتی از کد را ننوشته‌باشید و  یا کد شما دارای مشکلات نگارشی است.  که نتیجه‌اش نشان دادن خطایی در سیستم تجزیه و تحلیل php مانندکد زیر می‌شود.

Parse error- syntax error, unexpected $end in /public_html/site1/wp-content/themes/my-theme/functions.php on line 278

پیام خطا نشانگر چیزی غیر منتظره در کد و یا مکان اسکریپت است و شما را دچار خطای شماره کرده است. برای رفع این مسئله باید کد خود را به دقت بررسی کنید.
اغلب اوقات ممکن است که یک بروشور را از قلم انداخته باشید، و یا تصادفا کد شما دارای اشکالات نگارشی است.

۳-چگونه خطاهای پایگاه داده را در وردپرس درست کنیم؟

این پیام خطا واضح است و می‌گوید “سایت شما قادر به اتصال به پایگاه داده نیست.” با این حال ممکن است رفع این خطا برای مبتدیان مشکل باشد.

معمولا این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که، یک کاربر گواهی اطلاعات وارد شده (اطلاعات ورود) یا تغییر داده شده از جمله  (اعتبار پایگاه داده ها، نام کاربری پایگاه داده و رمز عبور پایگاه داده) را به صورت نادرست وارد کرده است. البته گاهی اوقات هم ممکن است پایگاه داده شما از دسترس خارج یا خراب شده باشد. با این حال، بیشتر این خطا زمانی رخ می‌دهد که اطلاعات ورود به دیتابیس  را اشتباه وارد کرده‌اید.

۴-چگونه مشکل صفحۀ سفید مرگ (white screen of death) را در وردپرس حل کنیم؟

این خطا معمولا به یک صفحه کاملآ سفید و بدون پیام خطا منجر می شود این باعث می شود که این خطا را بسیار گیج کننده بدانید، زیرا شما هیچ سرنخی ندارید که به آن نگاه کنید و متوجه شوید که دقیقا باید چه چیزی را حل کنید. اغلب اوقات این مشکل زمانی رخ می‌دهد که یک اسکریپت را در حافظۀ محدود PHP از بین ببرد. همچنین می تواند به دلیل پیکربندی ناقص در سرور اتفاق بیفتد. گاهی اوقات نیز ممکن است در صفحات خاصی از سایت وردپرسی خود صفحات مرگ را ببینید. برای حل این مشکل از مقالۀ اختصاصی ما را در این زمینه بخوانید.

۵-چطور خطای ۴۰۴ را در سیستم وردپرس رفع کنیم؟

ممکن است، زمانی که می‌خواهید پستی را بخوانید یا به لینکی مراجعه کنید با این ارور رو به رو شده باشید، خطای ۴۰۴ یا “چیزی یافت نشد” یکی از متداول‌ترین خطاهای سیستم وردپرس است و می‌تواند به طور قابل توجهی سئوی سایت شما را پایین بیاورد. شایع‌ترین علت بروز این مشکل در قسمت تنظیمات permalink در وردپرس است.  برای حل این مسئله کاربر نیاز به تنظیم مجدد تنظیمات permalink دارد  یا این که می‌توانید قوانین بازنویسی خود را به روز کنید. اطلاعات بیشتر را در مورد نحوۀ از بین بردن خطای ۴۰۴ را در لینک زیر دنبال کنید.

۶- چطور خطای نوار کناری زیر محتوا را رفع کنیم؟

یکی دیگر از مشکلاتی که مبتدیان با آن برخورد می‌کنند، معمولا زمانی است که، نوار کناری به جای این‌که کنار محتوا قرار بگیرد در زیر محتوا می‌آید و این مشکل اغلب به خاطر تم‌های وردپرس به‌ وجود می‌آید. گاهی اوقات کاربران می‌حواهند کد کوچکی را به سایت خود اضافه کنند، حالا ممکن است فراموش کنند که تگ div را ببندند و یا ممکن است این کار را دوبار انجام بدهند، که این امر به اصطلاح باعث شکستن تم می‌شود. یکی دیگر از علل رایج که منجر به این خطا می‌شود، استفاده از عرض اشتباه در سیستم CSS یا پاک شدن float است.

 

۷-چطور مشکل نوشته‌های سفید و دکمه های گم شده در ویرایشگر ویژوال وردپرس را حل کنیم؟

گاهی اوقات ممکن است، دکمه ها از ویرایشگر ویژوال وردپرس ناپدید شوند و یا به جای نشان دادن دکمه‌ها، فضای خالی را نمایش دهند. این مشکل معمولا زمانی رخ می‌دهد که پیوند جاوا اسکریپت کار نکد. گاهی اوقات نیز این مشکل زمانی اتفاث می‌افتد که فایل‌های TinyMCE پاک شده و یا خراب شده باشند یا TinyMCE با برخی از پلاگین‌های شما در سیستم وردپرس تداخل داشته‌باشد.

 

۸-چگونه با افزایش حجم حافظه در php، مشکل حافظۀ خسته شده (memory exhausted error) را از بین ببریم؟

از نشانه‌های بروز این خطا می‌توان به نمایش صفحۀ سفید مرگ و یا برخورد با ارور زیر اشاره کرد.

Fatal error: Allowed memory size of 33554432 bytes exhausted (tried to allocate 2348617 bytes) in /home/username/public_html/site1/wp-includes/plugin.php on line xxx

این خطا زمانی رخ می‌دهد که یک اسکریپت وردپرس یا پلاگین، بخش محدودیت حافظهۀ شما را از بین ببرد.

 

 ۹- چطور زمانی که از منطقه مدیریت وردپرس قفل شده ایم، مشکل را حل کنیم؟

گاهی اوقات ممکن است به هر دلیلی از منطقه مدیریت وردپرس خارج شوید. این خطا زمانی رخ می‌دهد که شما رمز عبور خود را فراموش کردید و دسترسی به ایمیل خود برای بازیابی پسورد را ندارید. یک افزونه یا کد نادرست هم می‌تواند در بخش مدیریت سیستم وردپرس شما تغییراتی را ایجاد کند و باعث شود که شما نتوانید به قسمت مدیریت وردپرس خود وارد شوید و یا ممکن است سایت وردپرسی شما توسط یک هکر از دسترس‌تان خارج شده باشد.

 

۱۰-چطور مشکل رفرش یا هدایت را در بخش لوگین وردپرس حل کنیم؟

گاهی اوقات شما اطلاعات ورود خود را در داشبورد وردپرس وارد می‌کنید و به جایی که سیستم وردپرس شما را به بخش مدیریت سایت هدایت کند، باز همان صفحۀ اطلاعات ورود را نمایش می‌دهد. بیشتر اوقات این خطا به خاطر وجود اشتباه در URL سایت در جدول گزینه سیستم وردپرس رخ می‌دهد. همچنین ممکن است به علت پیکربندی ضعیف در بخش تنظیمات permalink و یا تغییر مسیر فایل‌های نصب شدۀ در .htaccess این مشکل به وجود بیاید.

 

۱۱- چگونه مشکل آپلود تصویر در سیستم وردپرس را حل کنیم؟

گاهی اوقات یک کاربر متوجه می شود که همه تصاویر از سایت خذف شده‌اند و به جای نمایش تصاویر، متغیرهایی که دارای تصویر شکسته هستند نشان داده می‌شوند. این مشکل زمانی اتفاق خواهد افتاد که شما از یک رسانۀ دیگر برای آپلود عکس مورد نظر استفاده کنید. گاهی نیز، کلیه این فایل ها در media library شما به صورت شکسته نمایش داده می‌شود. این خطا به علت مجوزهای فایل و دایرکتوری اشتباه در نصب وردپرس رخ می دهد. تعدادی از عوامل ممکن است باعث این موضوع شوند.

 

۱۲-چطور مشکلات رایج در مورد تصاویر را درسیستم وردپرس رفع کنیم؟

آپلود تصاویر در یک سایت وردپرس می تواند برای کسی که تازه با سیستم وردپرس آشنا شده، گیج کننده باشد. کاربر ممکن است نتواند نحوه محاسبه تصاویر، تغییر اندازه، برش و نمایش آنها را در فرمت گالری پیدا کند. پس این یک حطا در سیستم وردپرس نیست و شما باید با سیستم وردپرس آشنایی بیشتری پیدا کنید.

این مقاله می‌تواند به تازه‌کاران در مورد بخش تصاویر در سیستم وردپرس راهنمایی کند.

۱۳-چگونه در سیستم وردپرس مشکل “مطمئنید که می‌خواهید این کار را انجام دهید” را حل کنیم؟

کاربران ممکن است در منطقه مدیریت وردپرس خود با این مشکل مواجه شوند.  شایع‌ترین علت این خطا، یک افزونه یا تم است که به درستی از Nonce پیروی نمی کنند.

Nonce کلید های امنیتی خاصی هستند که ممکن است زمانی که مدیر در حال اجرای کاری در سیستم وردپرس است به URL اضافه بشوند. گاهی اوقات در یک افزونه یا تم ممکن است مشکلی پیش بیاید و نهایتا کاربر را با این خطا مواجه کند.

۱۴-چطور مشکلات مربوط به تعمیرات برنامه ریزی شده را که به طور خلاصه در دسترس نیستند را رفع کنیم؟

گاهی اوقات ممکن است،به روز رسانی سیستم وردپرس به دلایلی ناتمام بماند و یا متوقف شود، در این صورت ما با ارور“Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance” مواجه می‌شویم. چه اتفاقی در وردپرس رخ می‌دهد که شما را در هنگام به روز رسانی، در حالت تعمیر و نگه‌داری قرار می‌دهد.

اگر به دلایلی بروز رسانی متوقف شده باشد، وردپرس فرصتی برای قرار دادن سایت خود از حالت نگهداری ندارد. این خطا کل سایت شما را قفل کرده و ورود به آن را برای مدیران و بازدیدکنندگان غیرممکن می کند.

۱۵-چگونه مشکل مربوط به عدم ارسال ایمیل را در سیستم وردپرس حل کنیم؟

شایع‌ترین علامت این مشکل این است که شما هیچ فرم ایمیل و یا هیچ اعلان ایمیل وردپرسی را در سایت خود دریافت نمی‌کنید. این مسئله معمولا به این دلیل ایجاد می شود که اغلب ارائه دهندگان خدمات میزبانی وب، نمونه‌های مورد استفاده برای ارسال ایمیل ها را برای جلوگیری از سوء استفاده از سرورها محدود و یا قطع می کنند.

 

۱۶-چگونه خطاهای مربوط به RSS feed را رفع کنیم؟

اکثر خطاهایی که مربوط به RSS Feed هستند، اغلب به خاطر قالب بندی ضعیف رخ می‌دهند. نمونه‌ای از این خطا را مشاهده کنید.

XML Parsing Error: XML or text declaration not at start of entity
Location: http://example.com/feed
Line Number 2, Column 1:

بسته به مرورگر مورد استفاده شما، ممکن است خطا‌های RSS feed متفاوت باشند. شما همچنین می توانید این پیام خطا را هنگام بازدید از RSS feed خود در یک مرورگر ببینید.

Warning: Cannot modify header information – headers already sent by (output started at /home/username/example.com/wp-content/themes/twentysixteen/functions.php:433) in /home/username/example.com/wp-includes/pluggable.php on line 1228

خروجی RSS feed ها در XML که یک زبان نشانه گذاری دقیق است. یک خط شکسته و یا فراموش شده یا یک برگ اضافی می تواند  RSS feed شما را خراب کند و شما را با این مشکل رو به رو کند.

۱۷-چطور خطای ممنوع ۴۰۳ را در وردپرس حل کنیم؟

ارور ۴۰۳ (ممنوع) زمانی رخ می‌دهد که مجوزهای سرور شما اجازه دسترسی به یک صفحه خاص را نمی‌دهند و این خطا معمولا با این متن همراه است.

۴۰۳ Forbidden – You don’t have permission to access ‘/’ on this server.
Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

زمانی که  این خطا را مشاهده می‌کنید،باید قسمت‌های زیادی را بازبینی کنید زیرا علت‌های مختلفی برای بروز این مشکل وجود دارد. ولی در نظر داشته‌باشید، (مجوزهای فایل نادرست، پلاگین های امنیتی ضعیف کدگذاری شده یا پیکربندی ناقص سرور) شایع ترین دلایل برای بروز چنین مشکلی در سایت وردپرسی هستند.

 

۱۸-چطور بسیاری از خطاهای تغییر مسیر را در سیستم وردپرس حل کنیم؟

این خطا معمولا به دلیل تغییر مسیر غلط رخ می‌دهد. همانطور که می دانید سئوی سایت وردپرس شما با ساختار تغییر مسیر URL سازگار است. چند پلاگین محبوب وردپرس نیز از قابلیت تغییر مسیر استفاده می کنند. تنظیمات غلط در هر یک از این ابزارهای تغییر مسیر موجب این می‌شود که کاربران به جای انتقال به صفحۀ دیگر به همان صفحه برگردند. این امر باعث می‌شود که کاربر بین دو صفحه گیر کند و وارد یک چرخۀ تکرار بشود.

 

۱۹-چطور مشکلات مربوط به آپلود را در وردپرس درست کنیم؟

این خطا ممکن است به دلایل مختلف رخ دهد. با این حال، یکی از رایج ترین موارد بروز اشتباهی در مجوزهای پوشه  است. هر فایل و پوشه‌ای در وب سایت شما دارای مجموعه ای از مجوزهاست. سرور سایت شما دسترسی به فایل ها را براساس این مجوز ها کنترل می کند. مجوز های غیر مجاز به یک پوشه می تواند توانایی شما برای نگارش فایل ها در سرور را از بین ببرد. این به این معنی است که سرور سایت وردپرسی شما نمی‌تواند فایل‌های جدیدی را به پوشۀ مذکور ایجاد یا اضافه کند.

 

۲۰-چطور ارور ” این پست حاوی برنامۀ مضر است” را در وردپرس حل کنیم؟

اگر گوگل در سایتی یک کد مشکوک را پیدا کند که ممکن است یک نرم افزار مخرب و یا تروجان باشد، این هشدار را نشان می دهد. گاهی اوقات دلیل آن این است که سایت شما هک شده است و هکر از طریق سایت شما کد‌های مخرب را به دیگر سایت‌ها می‌فرستد. یکی دیگر از دلایل معمول این خطا نمایش تبلیغات از شبکه های تبلیغاتی با کیفیت پایین است. این شبکه ها ممکن است بعضی وقت ها لینک‌های تبلیغاتی را برای سایت شما بفرستند که حاوی کدهای مخرب باشند.

 

۲۱-چطور ارور گم شدن پست‌های برنامه‌ریزی شده را رفع کنیم؟

وردپرس دارای این ویژگی فوق العاده است که به شما اجازه می‌دهد برنامه‌های پست را به صورت خودکار در یک زمان مشخص منتشر کنید. اکثر وبلاگ‌نویسان از این قابلیت برای برنامه‌ریزی پست‌هایی که قرار است در آینده منتشر کنند استفاده می‌کنند. با این حال، بعضی اوقات ممکن است این برنامه‌ریزی به دلایلی در سیستم وردپرس شما نشان داده نشود.

۲۲-چطور ارور” زمان اجرا بیش از حد است” را در وردپرس حل کنیم؟

وردپرس به طور عمده در زبان برنامه نویسی php کدگذاری شده‌است. برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده از سرور وب، یک محدویت زمانی برای اجرای یک php اسکریپت اعمال می‌شود.

 ارائه دهندگان میزبانی به سایت‌های وردپرس بنا صلاح‌دید کاری خود، این محدودیت زمانی را در سطوح مختلفی تنظیم کرده‌اند. هنگامی که یک اسکریپت به حداکثر حداکثر زمان مجاز اجرا می‌رسد، ما معمولا شاهد این ارور خواهیم بود.

۲۳-چطور مشکل عکس‌های بندانگشتی فیس بوک را در وردپرس حل کنیم؟

دلایل بسیاری وجود دارد که وردپرس شما عکس‌های بند انگشتی فیس‌بوک را شناسایی نکند. یکی از شایع‌ترین دلایل برای بروز چنین مشکلی، داشتن چندین عکس و تنظیم آن در تگ og:image یعنی جایی که که تصویر برجسته شما کوچکتر از بقیه تصاویر است.

فیس‌بوک از تگ Open Graph (og) استفاده می‌کند وپلاگین‌هایی مانند Yoast SEO به طور خودار این تگ‌ها را به سایت وردپرسی شما اضافه می‌کند تا مشکلی در نمایش عکس‌های بند انگشتی نداشته‌باشد.

 

۲۴-چگونه مشکلات مربوط به “جلوگیری از خروج هنگام ایجاد مشکل” را رفع کنیم؟

سیستم وردپرس یک کوکی را در مرورگر خود برای تایید بخش ورود در خود تنظیم می‌کند. این کوکی برای آدرس وردپرس ذخیره شده در بخش تنظیمات شما تنظیم شده است. اگر از آدرس دیگری که در وردپرس ذخیره نشده برای ورود استفاده کنید، این سیستم به شما اجازه ورود نمی‌دهد.

 

۲۵-چطور خطاهای وردپرس را به تنهایی عیب‌یابی کنیم؟

ما برخی از شایع ترین خطاهای وردپرس را در این مقاله به شما معرفی کردیم. با این حال، قدرت واقعی وردپرس از هزاران افزونه و تمی است که می توانید در سایت خود استفاده کنید. هر افزونه یا تمی که در سایت شما نصب شده است، می‌تواند باعث ایجاد یک ارور در وردپرس شما شود. این مسئله ممکن است برای مبتدیان واقعا سخت باشد و شاید نتوانند در قدم اول این ارورها را شناسایی و حل کنند. به همین خاطر این مقاله‌ را برای مبتدیان در مورد خطاهای رایج در سیستم وردپرس تنظیم کردیم.. این مقاله به مبتدیان این امکان را می‌دهد که مانند یک حرفه‌ای تمام مشکلات در سیستم وردپرس را مدیریت کنند.

 

 

به هر حال امیدوارم که این مقاله به شما کمک کرده‌باشد و از این به بعد بتوانید به راحتی مشکلات در سیستم وردپرس را شناسایی و حل کنید. به یاد داشته‌باشید که هرچه چقدر به سیستم وردپرس آشنایی بیشتری داشته باشید، راحت‌تر از پس حل این مشکلات بر‌می‌آیید , از این‌که این مقاله را تا پایان دنبال کردید از شما تشکر می‌کنم. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش طراحی سایت

آموزش کامل طراحی سایت

اگر تا به حال به دنبال طراحی سایت رفتید و موفق نشدید بهتر است این مجموعه را یک نگاه کنید . مجموعه ای کامل با هدف شروع از ساده ترین نکات برای افراد مبتدی تا ساختن یک قالب حرفه ای در وردپرس !


براتون منتشر کنم


آیا سوالی دارید؟

۰۲۱-۶۶۹۴۰۴۲۲

پشتیبانی در تلگرام