آموزش UX/UI : اهمیت طراحی سازگار با شرایط و محیط

فرهاد کره بندی

یکی از مشکلات عمده‌ی تمامی طراحی سایت و برنامه‌نویسان این است که زمانی که سیستم آنها رشد می‌کند به مشکلات عجیبی برمی خورند که از قبل فکر آنرا نکردند. برای مثال شما یک سایت فروشگاهی دارید که در مقایس بسیار کوچک مشغول به فعالیت است. کسب و کار شما رشد می کند ونیاز به آپشن های بیشتری دارید که فکر آنرا نمی‌کردید! اکنون باید چه کنید؟ 

ممکن است طراح یا برنامه‌نویس شما از کشور خارج شده باشد و مشغول پروژه‌ای دیگر باشد در این صورت امکان همکاری با آن شخص بسیار کم است.

شما باید سایت خود را با یک سیستم مشخص طراحی کنید تا به این موارد بر نخورید چون در مقیاس بزرگتر شما ممکن است برای حتی طراحی چند بنر ساده به مشکلات بسیار بزرگی بر بخورید.

چگونه ساختار یک سیستم طراحی را بسازیم ؟

شما چند مرحله دارید

  • ساخت بلاک ها از قبل یا فکر به آن  مربوط به سایت
  • مشخص کردن خط فکری در UI  مربوط به سایت
  • قوانین طراحی که برای خود در نظر می‌گیرید  مربوط به برند شما

مرحله اول ساخت بلاک ها

اگر شما یک سایت فروشگاهی دارید باید تلاش کنید که تمامی بلاک ها را یک بار از قبل بسازید مثلا پیشنهاد شگفت انگیز؛ ستون محصولات مرتبط و … . یعنی شما بدانید سایت شما از چه اجزایی تشکیل شده اند. مثلا بخش سبد خرید باید کجا و چگونه باشد که بعدا اگر بخش مجله خبری را اضافه کردیم در کجا قرار بگیرد؟ اگر سیستم چندفروشندگی یا Affiliate اضافه کردید به چه شکل قرار است کار کند؟

ساخت یک سیستم طراحی برای مجموعه شما فراتر از ساخت یک الگو یا قوانین مشخص برای طراحی شماست. بحث فقط انتخاب رنگ یا سایز ستون‌ها نیست. بحث مانند ساخت یک خانه بزرگ است که شما فعلا می‌خواهید از یک اتاق آن استفاده و در آینده از تمامی فضا استفاده کنید. فرض کنید روزی میخواهید یک استخر به خانه خود اضافه کنید باید از قبل فکر کرده باشید که چگونه این کار را کنید یا اینکه شانس به کمک شما بیاید و به شما کمک کند این استخر راه بندازید. به نظر شما کدام مسیر بهتر است ؟

برای مثال بسیاری از سایت ها از بوت‌استرپ استفاده می‌کنند. اما هدف آنها فقط راحتی در کار نیست بلکه به بخش هایی فکر می کنند که در آینده بوت‌استرپ آنها را درنظر گرفته اما فعلا به آنها نیازی ندارند.

مرحله دوم خط فکری طراحی

به گوگل نگاه کنید. هر صفحه‌ای که باز می‌کنید میدانید به دنبال همه دیگه هستند. یعنی هر صفحه با صفحه دیگر شباهت هایی دارد که ممکن است اگر آدرس و لوگو گوگل را نبینید اما با دیدن زبان طراحی و ظاهر صفحه بدانید این بخش مربوط به سایت گوگل است.

طراحی UI نیز باید خط فکری مشخص داشته باشد. طراح بداند چی کجاست و در ادامه آن کاربر هم بداند چی کجاست.

At some point your product will be leading [the design]. At another point, your design system will be leading.

—Allard van Helbergen, Senior UX Designer at Atlassian

انتخاب رنگ سازمانی، اعمال رنگ های متضاد در بخش های مختلف سایت تاثیرگذار تر از آنچه فکر میکنید هست. بدانید در یک نقطه محصول شما مهم است اما در طرف دیگر سیستم طراحی مناسب می‌تواند محصولات شما بهتر از آنچه که فکر میکنید نمایش دهد.

مرحله سوم قوانین طراحی

یک خانه خوب چه تعریفی دارد؟ صرفا از نظر امکانات و تجهیزات قیمت آن بالاتر می‌رود؟ جواب مسلما خیر است. فاکتور های زیادی وجود دارد که یک خانه را بهتر از دیگری جلوه می‌دهد یکی از مهم‌ترین آنها حسی است که خانه به شما می‌دهد. فرض کنید یک آپارتمان را می‌خواهید بخرید که بسیار از نظر طراحی خارجی مدرن و جدید است. طراحی آن تماما خاکستری و با رنگ ها و شیشه های دودی ساخته شده. اما داخل آن سبک معماری سنتی ایرانی دارد یا برعکس. مسلما این خانه به نظر شما جالب و هماهنگ نمی آید با این که از هر دو وجه طراحی فوق العاده‌ای داشته باشد.

طراحی سایت هم همین است. سایت شما اگر مدرن است باید از رنگ های استفاده کنید که حس مدرنیته به کاربر بدهد. عکس ها با کیفیت بالا و مینیمال باشد. فکر کنید یک سایت اسباب بازی فروشی از طرح های اسلیمی با رنگ های قهوه ای استفاده کند. مسلما هر چقدر قشنگ باشد دل کاربر را خون می کند.

شما باید، باید و نباید هایی داشته باشید. مثلا اگر سایت شما باید رنگ شاد استفاده کند در تمامی عکس‌ها و بنرها رنگ ها مشخص باشد.

اگر سایت شما فلت است و از آیکون های ساده استفاده می کند چه نیازی است در مطالب وبلاگ خود از آیکون‌های سه بعدی استفاده کنید ؟ یک قوانین مشخص داشته باشید و به آن عمل کنید و در نظر بگیرید در آینده ممکن چگونه از آنها استفاده کنید.

علاوه بر گوگل سایت های مثل  SalesforceIBM و Airbnb یک سیستم طراحی دارند که بسیار پیچیده است. از طراحی یک کارت ویزیت ساده مدیر یک بخش تا غرفه‌ آنها در نمایشگاه ها یک زبان طراحی؛ یک فونت مشخص، یک رنگ و یک استایل طراحی دارد که سایت آنها نیز از این قوانین پیروی می کنند.

چه چیزی مهم است برای یک سیستم طراحی مناسب ؟

جواب این سوال را ۳۱۵۷ متخصص داده اند و آن را الویت بندی کردند( در UXPIN بخوانید ) .

همه گفتند باید تجربه کاربری سازگاری و ثبات داشته باشد و این همان خط فکری مشخص است که باید همه جا خودش را نمایان کند و بعد از آن آزمایش کردن کاربران در نسخه طراحی شده است.

برچسب ها : , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش طراحی سایت

آموزش کامل طراحی سایت

اگر تا به حال به دنبال طراحی سایت رفتید و موفق نشدید بهتر است این مجموعه را یک نگاه کنید . مجموعه ای کامل با هدف شروع از ساده ترین نکات برای افراد مبتدی تا ساختن یک قالب حرفه ای در وردپرس !


براتون منتشر کنم


آیا سوالی دارید؟

۰۲۱-۶۶۹۴۰۴۲۲

پشتیبانی در تلگرام